Historie vzduchového polštářku Air Max

V roce 2019 uplynulo přesně 32 let od uvedení na trh prvních bot se vzduchovým polštářkem – Air Max 1, které navrhnul jedinečný Tinker Hatfield. Tento model je jedním z nejznámějších na světě, jednak ne každý zná historii polštářku, který je umístěn v podrážce.

Kdo vymyslel polštářek Air Max?

Systém Air se sice poprvé objevil ještě v 70. letech, ale opravdový rozruch způsobil teprve v momentu, kdy ho bylo možné v botách nejen cítit, ale také vidět. Tinker Hatfield, inspirovaný jistou budovou, se rozhodl stvořit boty, jejichž vnitřek bude do jisté míry viditelný. Takto právě povstal model Air Max 1 s viditelným vzduchovým polštářkem, který se stal symbolem celé série. Stojí za zmínku, že značný přínos ve vzniku systému Air Max měl David Forland, který byl v týmu Nike specialistou na odpružení. Ještě než se na trhu obvil model Air Max 1, David vlastnoručně stvořil mnoho různých prototypů. S každým dalším projektem se vzduchový polštářek stával čím dál těžší, což mělo vliv na usnadnění procesu produkce a umožnění dodání většího množství plynu, díky čemu byla zvýšená úroveň odpružení.

Vývoj vzduchového polštářku

Polštářek Air Max se vyvíjel s každým dalším modelem bot. Největší změna spočívala v tom, že koncern z Oregonu plnil vzduchový polštářek čím dál větším množstvím plynu, díky čemu se odpružení v botách z této série stávalo čím dál lepší. Vetší naplnění vzduchového polštářku vedlo ke snížení užití pěny v podrážce. Prvním modelem, ve kterém je toto řešení vidět nejlépe, byl Air Max 180.

Nová technologie a nové řešení

Průlomem v produkci bot ze série Air Max byla technologie blow molding, která spočívá ve formování materiálu foukáním. Díky této technologii vznikl model Air Max 93, který má polštářek ve verzi 3D. Dalším zaskočením pro obuvnický trh byl model Air Max 95, ve kterém byly využity dva vzduchové polštářky, jeden v zadní a druhý v přední části podrážky. Později se designéři Nike zaměřili na projekt, ve kterém měla být oblast paty propojena se středovou částí, díky čemu denní světlo spatřily Air Max 97, mající vzduchový polštářek přes celou plochu podrážky. To způsobilo, že pro oregonský koncern svět odpružení již neměl žádné hranice. V roce 2006 značka Nike stvořila model Air Max 360, ve kterém nebylo využito ani trochu pěny v podrážce díky užití technologie Caged Air, která plní funkci odpružení a stability. Technologie Air Max se nestále vyvíjí a přesto, že máme pocit, že nic nového se už nedá vymyslet, značka Nike nás dokáže vždy zaskočit. To, co se nám nyní zdá být nemožné, může se stát v nejbližších letech skutečností.

Boty Air Max v obchodě e50style.cz

V nabídce internetového obchodu e50style.cz najdete různé modely ze série Air Max, mimo jiné Air Max Command, Air Max Motion LW či Air Max Motion 16. Boty jsou dostupné jak v pánských, tak i dámských rozměrech. Široký výběr barev zajistí, že si každý najde něco pro sebe, co zvelebí jeho každodenní stylizace.