Jak připravit boty na zimu? Přečtěte si naše rady

Polovina listopadu, to je odpovídající moment, abychom pomysleli o zimních botách a garderobě. Výměna letního oblečení na zimní, teplé vlněné svetry a příprava loňských bot na novou sezonu. Pamatujte, že před obutím zimních bot, které strávily několik měsíců na dně skříně, je nutné je odpovědně připravit na další nošení. Jakým způsobem? Poradíme Vám!

Příprava bot z předchozí sezony

Pokud jste odpovědně ošetřili boty po předchozí zimě, postačí je vytáhnout z krabice a vyvětrat v pokojové teplotě. Jestli si povšimnete nějakého znečištění po posledním nošení nebo prachu, přetřete obuv bavlněným hadříkem. Je dobré vědět, že vlněný nebo bavlněný hadřík dobře vyleští povrch jak z umělé, tak i lícové kůže. Osvědčí se například při čištění povrchu bot Feewear Gendo, kde svršek je vyroben ze syntetického materiálu či modelu Nike Court Borough, jehož svršek tvoří mix přírodní a syntetické kůže. Na textilním polstrování se již objevily první žmolky? Aby jste se jich zbavili, použijte odžmolkovač na oblečení. Pro osvěžení vnitřku bot a odstranění nepříjemného zápachu užijte deodorant do obuvi a následně dovnitř vložte nové antibakteriální vložky. Pokud mají boty tkaničky, vyvlečte je a vyperte, aby zářily novotou. Pomocí jemného kartáče vyčistěte podrážky a ponechte boty vyschnout. Jednak nezapomeňte na to nejdůležitější - zkontrolujte, zda se na obuvi nenacházejí rýhy, praskliny či jiná poškození. V tom případě se oplatí navštívit ševce. Zvažte také, zda se boty z loňska stálé líbí nebo si jednak chcete pořídit nový pár na zimu.

Čeho se vyvarovat

Na různých diskuzních fórech a mezi známými se můžete setkat s názorem, že nejlepší způsob jak osvěžit boty, je jednoduše vyprat je v pračce a usušit na radiátoru. To je však největší chyba, jakou můžete udělat. Pamatujte, že obuv nikdy:

  • nepereme v pračce,
  • nenamáčíme ve vodě,
  • nesušíme na radiátoru a nevystavujeme na přímém slunci,
  • nečistíme pomocí chemických přípravků.

Proč bychom neměli tyto věci dělat? Proto, abychom nepoškodili svršek bot. To není vše. Nadměrné množství vody a čistících prostředků mohou způsobit, že švy a lepidlo, které spojuje svršek s podrážkou, povolí a boty se nám začnou jednoduše rozpadat. Proč není dobré vystavovat obuv vysokým teplotám? Z podobných důvodů - aby se lepidlo nerozteklo a struktura svršku nezdeformovala. Zatímco čistící prostředky mohou narušit barvu svršku nebo na něm vytvořit nevzhledné skvrny. Oplácí se to? Odpovíme za Vás - rozhodně ne!

Péče přizpůsobená druhu materiálu

Jak tedy odpovědně připravit boty na novou zimní sezonu? Nejdůležitější je zvolit odpovídající péči pro daný druh materiálu. Zcela jinak bude vypadat čištění bot ze semiše, jako těch z hladké přírodní kůže. Takže:

  • k čištění zimních bot z hladké lícové kůže a těch ze syntetické kůže – např. v podobě modelu Feewear Lound, Umbro Giza II či adidas Hoops 2.0 Mid, je vhodné využívat měkký vlhčený hadřík. Osvědčí se nejen v případě osvěžení svršku, ale během důkladnějšího čištění.
  • dále v případě nubukové a semišové kůže musíme postupovat jinak. Tyto materiály nemají rády vodu, proto v případě takových modelů, jako Feewear Lound, Feewear Visby czy Timberland Westford, postačí užít speciální kartáč určen na tento druh kůže. Nutno podotknout, že s její pomocí se rovněž zbavíte prachu a zaschlého bláta.
  • svršek zimních bot vyčistíte rovněž pomocí speciálního šamponu na obuv nebo aktivní čistící pěny. Tento druh čistících prostředků obvykle odstraní každé znečištění, jednak vždy se řiďte návodem k použití na obalu.

Speciální prostředky

Jednak to ještě není zdaleka konec. Každého roku si lámete hlavu s tím, jak čistit skvrny od soli? Naším způsobem je jim předcházet. Za tímto účelem stojí za to investovat do impregnace typu protector, která chrání zimní boty před vlhkostí, solí a sněhem. Dále ochranný krém, tedy vosk v krému, dbá o olejovanou či voskovanou kůži, oživí ji a ochrání před vlhkem. Proto ještě před začátkem sezony, během přípravy zimních bot k jejich nošení, stojí za to je nejen vyčistit, ale také je odpovědně impregnovat. Vše pro to, aby nám déle vydržely a zachovaly si své vlastnosti zimní obuvi.

Tato stránka používá cookies. Přečtěte si více o záměru jejich použití a změně nastavení ve svém prohlížeči. Prohlížením této stránky souhlasíte na používání cookies, shodně s aktuálním nastavením prohlížeče.

Dobře, rozumím