Jak se změnil přístup k teplákovým kalhotám?

Teplákové kalhoty přešly dlouhou cestu evoluce z typicky sportovního oblečení do elementy městské stylizace. Dnes tepláky nejsou pouze kalhotami, které můžete nosit jen do posilovny či na běhání. Pro mnohé se staly základem každodenních outfitů.

Neobvyklý počátek neobvyklých kalhot

Málokdo si je toho vědom, ale prototyp dnešních teplákových kalhot se objevil již v 50. letech XIX století. Byly to tzv. bloomers a byly to první kalhoty určené pro ženy. Dnes již pohled na ženu v kalhotách nikoho nediví, ale v tehdejší době to bylo něco opravdu neobvyklého.

Na veřejnosti se v bloomers navržených Elizabeth Smith Miller začala ukazovat feministická aktivistka Amelia Bloomer. Amelia nejenže jako první nosila dámské kalhoty, ale měla rovněž značný vliv na jejich reklamu, protože se je snažila prezentovat na stránkách svého časopisu.

Pánské tepláky

Teplákové kalhoty pro muže se objevily na počátku 20. let XX. století díky Emile Camuset, zakladateli značky Le Coq Sportif. První takové tepláky byly určené pro atlety, kteří se mohli v kalhotách ušitých z úpletu pohodlně rozcvičit.


Celá nabídka pánských teplákových kalhot v obchodě 50Style

Turecká móda, bloomers a joggery

Dnešní teplákové kalhoty typu jogger jsou vzorované tehdejšími bloomersy, jejichž autorka se inspirovala tureckou módou. Aktuální střih se charakterizuje sníženým sedem a zúženými nohavicemi zakončenými pruženkou.

Pánské tepláky

Charakteristické prvky joggerů: nízký sed, zúžené nohavice a pruženky u kotníků.

Rostoucí popularita tepláků

Popularita teplákových kalhot začala narůstat v 60. letech spolu s americkým trendem zdravého a sportovního stylu života. V jisté míře se k tomu zapříčinila americká herečka Jane Fonda, která cvičila v televizi a motivovala ženy ke zvýšení svých sportovních aktivit. V 70. letech se kolem tepláků udělal ještě větší rozruch a pomalu přestávaly být spojovány pouze jako element garderoby do posilovny či na fitness a módní projektanti se začali čím dám intenzivněji zaměřovat rovněž na legíny.

Teplákové kalhoty alespoň díky samotnému materiálu nebyly považovány jako oblečení pro běžné nošení. Šedá bavlna způsobila, že teplákové kalhoty byly kategorizovány jako sportovní oblečení, eventuálně jako domácí oděv. Tyto kalhoty si získaly popularitu jako součást městského looku díky hvězdám showbyznysu, jako je například Victoria Bekcham, která jako jedna z prvních začala nosit tepláky jako součást každodenních outfitů do města.

Tepláky se nakonec staly základem městských stylizací a jsou k vidění nejen se sportovními botami, ale dokonce s lodičkami. Tepláky můžeme vidět nejen v ulicích, ale rovněž na módních přehlídkách, jelikož mnoho známých designérů a slavných módních domů začalo využívat tento druh kalhot ve svých kolekcích. Takto silný trend způsobil, že současné teplákové kalhoty jsou dostupné v různém střihu a jejich nošení do města či dokonce do práce, je dnes zcela normální.

A co Vy, rádi nosíte tepláky? :)