Streetwear, tedy pouliční móda bezprostředně z Kalifornie!

Streetwear, tedy pouliční móda bezprostředně z Kalifornie!

To není žádné tajemství: streetwear dobývá svět! Trend, který pochází ze slunečné Kalifornie, plnými hrstmi čerpá z mnoha různých směrů a propojuje je v jeden úchvatný celek plný vášně. Jeho hlavní zásada? Žádná pravidla! Milovníci městského looku zbožňují tento způsob oblékání právě díky svobodě, jakou garantuje. Zde nejsou žádná omezení, zde není něco takového, jako „nevhodné“ či „nezapadající do celku“. Zní to dobře? Máme stejný názor! Zjistěte více o tom, odkud pochází streetwear a kde hledat inspirace a zamiluje si ho spolu s námi!

Několika letý vývoj

Ačkoliv zdá se, že zájem o tento trend vypukl celkem nedávno… no právě, zdá se! Oficiálně streetwear, tedy městská móda ve sportovním stylu, se stal opravdu známý na počátku 90. let, jednak jeho kořeny sahají mnohem hlouběji. Opravdové počátky bychom měli hledat až dvě dekády dříve! To právě tehdy, na prahu 70. let, se na ulicích velkých metropolí začaly objevovat stylizace, které můžeme uznat za streetwearové. A jaká to byla místa? Především Los Angeles a jiná kalifornská města, ve kterých je rozšířená takzvaná surfingová kultura. New York také zanechal svou stopu, konkrétněji svou energii a nonšalantní lehkost. Ve skutečnosti, v závislosti na tom, co považujeme za charakterističtější pro městskou módu, může mít své hlavní město v jednom z těchto dvou měst, i když nelze popřít, že je streetwear více spojován s Kalifornií.

Rap a surfingové prkno

Již víme, kdy se zrodil streetwear. Co jednak nás inspirovalo k nošení oblečení právě v takovém stylu? Zdroje jsou dva: stylizace oblíbené milovníky hip-hopu a surfařskou kulturou, především tou převládající na západním pobřeží Spojených států. Tento první trend přinesl zájem o oversize mikiny, volné kalhoty a jistého druhu vzdoru vůči aktuálním trendům. Zatímco ten druhý – lehkost, svěžest a smělá adaptování sportovních elementů do všedních stylizací. Jestli tedy chcete odhalit esenci pouliční módy, zaměřte pozornost na boty na běhání, trička a mikiny, které nosí běžci či fotbalisti. Jistě budou dokonale pasovat do všedních setů, a co víc – umožní Vám to navázat na surfařské počátky! Předností charakteristickou pro streetwear, je rovněž navázání na značky či dokonce konkrétních týmů. jejíchž logo zdobí trička, mikiny či čepice. Pouliční styl jaký známe dnes, směle čerpá rovněž z toho, co přinesl s sebou punk, styl DIY a dokonce heavy metal. Ohromný vliv na celkový styl městské módy má rovněž takzvaný workwear, tedy pracovní oblečení, které je zadaptované do všedních stylizací. Nejvíce výrazný příklad? Obuv Timberland! Boty stvořené s myslí na fyzické pracovníky, obzvláště dřevorubce, jsou opravdovou klasikou streetwearu.

Zásada číslo 1: všechno pro všechny!

Základní stylizace v duchu pouliční módy? Tričko nebo mikina, oblíbené džíny a sneakery. Na hlavě se může objevit kšiltovka a na zádech batoh nebo vak. Může… ale nemusí, protože volnost výběru, to je základní pravidlo streetwearu. Je ještě jiná zásada: musíme být autentičtí v tom, co nosíme. I přes uplynulá léta a měnící se trendy, tento trend si zachoval jistý druh vzdor, který káže hledat nové nezřejmé cesty a zdráhá se dělat ústupky. Kompromis? Propadání trendům navzdory sami sobě? Ne v tomto případě! Právě s ohledem na tyto silně zakořeněné zásady, milovníci pouličního styl s tak velkou oblibou následují to, co bylo. Slávou se stále těší modely, které byly populární před dvaceti či dokonce třiceti lety. Do klasiky městské módy můžeme zařadit například boty Nike Air Max či sneakery adidas Air Force 1. Jiné nabídky? Městská móda rodem ze slunečné Kalifornie zbožňuje sportovní inspirace! Fila Strada Low, to je dosti zřejmá a hlavně módní nabídka, ale rovněž dobrou volbou budou pánské a dámské New Balance. Značnou inspirací je rovněž skateboardová kultura. Kecky Converse či Vans se nosí stejně dobře, jako oblíbené sneakery, obzvláště během teplejších měsíců.

Streetwear – kdo ho nosí?

Pro koho je vlastně určená pouliční móda pocházející z Kalifornie? Odpověď zní: Pro každého! Rovněž v této záležitosti nejsou žádná omezení, především proto, že každý sám volí, co k němu promlouvá. Jedno je jisté: streetwear je stvořený pro ty, kteří neradi stojí v místě a nadevše si cení pohodlí. Řešení nabízená sportovcům od opravdových gigantů – Nike, adidas, Puma či Reebok – se dokonale osvědčí rovněž na běžné nošení, obzvláště jestli Vás čeká aktivní odpoledne. A stejně jako kalifornští surfaři směle chodí chytat vlny, tak i Vy se můžete vydat hledat vlastní cestu, pokud jde o pouliční trendy. Čerpejte ze všeho, co se Vám zdá zajímavé; mixujte sportovní look s nádechem elegance, klasiku s novinkami, retro s novodobostí, a co je nejdůležitější – dobře se při tom bavte. Protože právě zábava je podstatou streetwearu. Zde není místo pro nudu!