Co propojuje členy mládežnických subkultur, milovníky sportovního pohodlí a fanoušky lehkého městského looku? Odpověď zní: kecky Converse! Obuv této značky již desítky let vládne na ulicích metropolí na celém světě. Na jaře a v létě si nedokážeme bez nich představit stylizaci a logo značky v podobě slavné hvězda, je známé téměř v každém zákoutí světa. Jak k tomu došlo, že malé společnost ze státu Massachusetts se stal mezinárodním gigantem? Zde je ohromující historie značky Converse.
Dámské boty Converse Pánské boty Converse

Historie značky Converse

1908

Tehdy vše začalo... v únoru Marquis Mills Converse zakládá obuvnickou společnost Converse Rubber Shoe Company. Cíl? Tvoření pohodlné obuvi s plátěným svrškem a gumovou podrážkou, přizpůsobené potřebám žen, mužů i dětí. Firma se sídlem v Maldenu ve státě Massachusetts se brzy stane slavnou na celém světě.

1932

Spolupráce s Chuckem Tylorem se ukázala být velmi přínosná – a to až do takového stupně, že se projektanti rozhodli nazvat své populární boty právě jeho jménem. Takto se zrodily dnes již kultovní Converse Chuck Taylor All Star! Kecky se nejen dokonale prezentovaly, ale byly rovněž opravdu praktické. Do legendy vešel moment, ve kterém Wilton Chamberlain z Philadelphia Warriors získal během jednoho zápasu až sto bodů. Jeho tajemství? Schopnosti, těžká práce a… pohodlné boty Chuck Taylor All Star od Converse, které si vybral na toto slavné utkání.

1970

Po 2. světové válce se značka Converse ohřívala na vrcholu popularity a stala se opravdovou ikonou. Na počátku 70. let bylo těžké si představit chodit do školy bez těchto bot. To právě tehdy jeden z pracovníků, jakýsi Jim Labadini, stvořil slavné logo značky – hvězda a Chevron, které od té doby má většina modelů.

1980

Ačkoliv se na trhu již objevili jiní, které dnes známe – Nike, adidas či Reebok – značka Converse nevzdala pole bez boje. Efektem toho se na začátku 80. let, po deseti letech stažení, tenisky s hvězdou vracejí zpět, tentokrát jako casualová obuv.

CONVERSE CHUCK TAYLOR ALL STAR MADISON FINAL FRONTIER

2010

Díky spolupráci s Nike, která započala v roce 2003, Converse se znovu vrací na trhu, a tentokrát s rozmachem. Kromě legendárních bot, samozřejmě v nové vylepšené verzi, slavné logo s hvězdou se objevilo rovněž na oblečení a doplňcích.

2015

Klasický model… v novém provedení! V červenci 2015 se na trhu objevily boty Chuck Taylor II. Model, který se objevil na počátku měsíce, byl technicky mnohem lepší než originál - byla zavedená početná vylepšení v duchu doby - ale neztratil nic z legendárního vzhledu, který milovali všichni milovníci pouličního stylu. Perfektní mix!

2019

Další změna! Po uklidnění se a opracovaní nových technologií, již z podporou Nike, Converse ještě jednou debituje na basketbalový hřištích, tentokrát s novodobým, dokonale navrženým modelem All-Star Pro BB. Tyto boty, to je opravdu mistrovské spojení klasického vzhledu kecek Converse – těch samých, které nosil slavný Chuck Taylor – s futuristickými technologiemi, ve kterých se specializuje značka se Swooshem - Nike. Není se čemu divit, že na ně vsadili ti nejslavnější basketbalisté!

1917

Na trhu se objevují první boty určené basketbalistům. Zakladatelé značky ještě nevědí, že právě stvořili boty, které se stanou legendou! Na opravdovou slávu jednak je potřeba ještě chvíli počkat.

1923

Tento rok, to je počátek legendární spolupráce! Vše začalo to začalo od... bolesti noh. Do Converse přišel Charles „Chuck” Taylor, tehdejší slavný basketbalista, který jim vykládal o problémech basketbalistů během tréninku a o tom, jakou bolest dokážou způsobit špatně padnoucí boty. Projektanti značky se rozhodli to změnit a navrhli sportovci práci na pozici ambasadora jejich produktu. Basketbalista souhlasil se spolupráci a činil tak až do své smrti v roce 1969.

CONVERSE CHUCK TAYLOR ALL STAR STREET

1986

Converse debituje s dalším modelem obuvi určené právě mistrům parketu – The Weapon. Kožený svršek tohoto modelu poutající pozornost svou barvou, vysokou podrážkou a speciální vložkou, která zajistí komfort, přesvědčil dokonce mistry a stal se jistým smyslem hitem. Reedice tohoto modelu se objevily rovněž později – v roce 2003, 2009 či 2012. Jednak nosili je nejen sportovci, ale rovněž… muzikanti. Vokalista Guns N’ Roses, Axl Rose, se v nich objevil ve videoklipu k písni Extranged.

2001

Tento rok je obdobím velkých změn. Po četných finančních problémech je zde naděje - v dubnu nová správní rada společnosti Converse s pomocí specialistů bojuje o legendární značku a rozhodne se jí pomoct vrátit dávnou slávu.

2009

Converse pod názvem CONS zahajuje revoluční projekt. Od teď se značka vrací nejen k basketbalistům a milovníkům sportovního lifestylu, ale získává si rovněž skateboardisty. Početné spolupráce a podpora právě této disciplíny v dalších letech – mezi jinými skrze sponzorované události – stabilizovalo pozici značky. Čím dál více osob začalo postřehovat a cenit si boty Converse.

2012

Konec tohoto roku, to je další revoluce – boty Converse se loučí s basketbalem! Poslední hráči dovolili svým opotřebeným teniskám jít do zaslouženého důchodu a designéři se zaměřují na nové odvětví vývoje, kterým je tvorba každodenní obuvi.

2017

Značka Converse již několik let pokračuje ve vývoji kolekcí určených do casualových stylizací, navazujíc na nové zajímavé spolupráce a inspiruje se takovými ikonami, jako například Nirvana, AC/DC či Metallica. V roce 2017 se jednak objevuje speciální kolekce obuvi, vytvořená speciálně na Pride Month, kterou pomohla propagovat Miley Cyrus. Kecky Converse vystupují rovněž v filmech a seriálech. Můžete je vidět na nohou hrdinů takových produkcích, jako „Ja, robot”, „Návrat do budoucnosti” nebo „Doctor Who”.

CONVERSE COURTLANDT

 

[script]var $animation_elements = jQuery('.animacja');var $window = jQuery(window);function sprawdz_widok() { var window_height = $window.height(); var window_top_position = $window.scrollTop(); var window_bottom_position = (window_top_position + window_height); $.each($animation_elements, function() {var $element = jQuery(this);var element_height = $element.outerHeight();var element_top_position = $element.offset().top;var element_bottom_position = (element_top_position + element_height);if ((element_bottom_position >= window_top_position) && (element_top_position <= window_bottom_position)) {$element.addClass('widok');} else {$element.removeClass('widok');}});}$window.on('scroll resize', sprawdz_widok);$window.trigger('scroll');[/script]