Značka Nike, to je fenomén. Založená v garáži dvěma přáteli, dnes je oděvním gigantem, jehož logo zná celý svět. Její historie je důkazem toho, že vášeň, nadšení a píle jsou cestou k úspěchu. Jak přesně se rozvíjel její osud? Poznejte fascinující historii značky Nike.
DÁMSKÉ BOTY NIKE PÁNSKÉ BOTY NIKEDĚTSKÉ BOTY NIKE

Nike - historie značky

1964

Trenér lehké atletiky, William Bowerman a jeho žák, student obchodní akademie - Phil Knight, zakládají ve Washington County společnost pod názvem Blue Ribbon Sports. Na počátku se zabývali pouze distribucí japonské obuvi, jednak spojení zkušeností v oblasti sportu a ekonomie, umožnily rychlý rozvoj firmy.

1972

Značka opět dokazuje svou dokonalou byznysovou intuici. Navazuje spolupráci s tenistou Ilie Nastase. Ten se stává oficiální tváří značky a má zakázáno hrát v obuvi jiných producentů.

1974

Bowerman a Knight společně hledají nová technologická řešení. Inspirace nacházejí dokonce i v kuchyni. Patentují nový model - Nike Waffle Trainer, jehož podrážka připomíná svou strukturou gofr. Nápad se prý zrodil během nedělní snídaně.

1979

Objevuje se další jedinečný patent firmy v podobě vzduchových polštářků umístěných v podrážce. Od tohoto momentu se klienti mohou těšit ještě lepším odpružením a dynamickým krokem. Co je zajímavé, konstruktérem tohoto řešení byl zaměstnanec NASA, Frank Rudy

1982

Další obuvnický přelom – objevuje se první model Nike Air Force.

1988

Moto „Just Do It” se stává sloganem značky, který je známý na celém světě.

Buty Nike Atsuma

2003-2005

Čas expanse a nových technologických řešení. Nike přebírá Converse za více jak 300 miliónů dolarů. Značně se zlepšují také podmínky produkce, značka tvoří neobvykle populární ekologickou kolekci – Nike Considered.

2013-2020

Značka nezpomaluje. Každou sezonu se objevují skvělé nabídky zaskakující všechny fanoušky značky Nike. Reedice klasiky a zcela nové modely obuvi, propracované oblečení a doplňky zajistí, že značku milují miliony klientů na celém světě. Logo Swoosh a slogan „Just do it” se záslužně zapsali do historie sportu a módy, symbolizujíc nejlepší jakost, skvělý design a víru v sama sebe.

1971

Nastupuje úplné zakončení spolupráce s Japonci. Společnost oficiálně mění název na Nike, který je odvozen od řecké bohyně vítězství a uvádí na trh první v plně autorský model bot stejného názvu. Objevuje se rovněž nové logo – Swoosh, navržené studentkou Carolyn Davidson. Symbolizuje dynamiku, úspěch a vítězství.

Buty Nike Air Max Excee

1985

Michael Jordan se stává prvním sportovcem v historii, jehož jménem byla nazvána kolekce obuvi. Air Jordan se stávají snem každého fanouška basketbalu.

90. léta.

Značka rozšiřuje svou kolekci o streetwearové oblečení a obuv. Navazuje rovněž další spolupráci s největšími hvězdami sportu, takovými jako jsou Andrea Agassi, Michael Schumacher či Eric Cantona. To je rovněž symbolický konec jisté éry – v roce 1999 umírá William Bowerman.

Buty do biegania Nike Zoom

2008-2012

To je další významné období v historii značky Nike. Na trhu se objevuje model stvořený na základě nové technologie – Flywire a Flyknit. Obratem se stává hitem jak mezi profesionálními sportovci, tak i sneakerheady.

Buty Nike SB Charge Solarsoft

 

[script]var $animation_elements = jQuery('.animacja');var $window = jQuery(window);function sprawdz_widok() { var window_height = $window.height(); var window_top_position = $window.scrollTop(); var window_bottom_position = (window_top_position + window_height); $.each($animation_elements, function() {var $element = jQuery(this);var element_height = $element.outerHeight();var element_top_position = $element.offset().top;var element_bottom_position = (element_top_position + element_height);if ((element_bottom_position >= window_top_position) && (element_top_position <= window_bottom_position)) {$element.addClass('widok');} else {$element.removeClass('widok');}});}$window.on('scroll resize', sprawdz_widok);$window.trigger('scroll');[/script]