Od nadšence jízdy na skateboardu a kolech BMX, přes fanoušky na ulicích Kalifornie, až po milovníky streetwearu. Těžko bychom jmenovali všechny, kteří sahají po kultovních modelech této značky. Podívejte se, jak se tvárnil osud rodinné společnosti, která dosáhla velkého úspěchu. Zde je historie značky Vans.
Dámské boty Vans Pánské boty VansDětské boty Vans

Historie značky Vans

1966

16. března – Paul Van Doren a jeho tři společníci: Jim Van Foren, Gordy Lee a Serge D’Eilia, otevírají v Anaheim ve státě Kalifornia svůj první obchod Van Doren Rubber Company. Na 704 East Broadway začínají prodávat designérské boty na objednávku. V ten den se jim podaří prodat 12 párů Vans - ráno přijímají klienta a odpoledne klient odebírá svou objednávku.

1976

Rok po uvedení Vans Era, firma projektuje další model. Model #46, to je nazouvací obuv bez šněrování, určená milovníkům jízdy na kolech BMX. Premiéru má rovněž logo Vans Off The Wall.

1977

Objevuje se model Vans #36, zvaný Old Skool, se slavným páskem Sidestripe. To jsou první skateboardové boty, který mají kožené panely zvyšující trvanlivost. Představen je rovněž model #98, Classic Slip-On, který se díky rozšíření mezi skateboardisty a závodníky BMX, stává vzorem pro všechny nazouvané boty. Značka se rozvíjí a tvoří obchodní řetězec. Vznikají kamenné prodejny na území Spojených států.

1978

Kolekce značky se rozrostla o boty s vyšším svrškem - Sk8-Hi, jinak zvané Styl 38. Je to druhý model se známým znakem „jazz Stripe” na bočním panelu, jednak v nové verzi – získává název Sidestripe. Sk8-Hi vynáší funkčnost na vyšší level, chráníc kotníky skateboardisty před možnými úrazy a dodatečně získává zcela nový styl obuvi.

Lata 80-te

Paul Van Doren pomalu ustupuje z firmy Vans. Přesto je nadále vedena jeho spolupracovníky a neustále roste a rozšiřuje svůj vliv. Vznikají další modely bot určeným rovněž na jiné sporty, takové jako wakeboarding, surfing, motocross.

1982

Sean Penn se objevuje ve filmu „Fast Time at Ridgemont High” v botách značky Vans. Je to jeden z průlomových momentů v historii a vede ke zvětšení popularity značky.

1988

Nabídka Vans se rozšířila o The Vans Steve Caballero, první skateboardové boty podepsané jménem. Zavádějí se materiály odolné vůči vnějším vlivů a vodotěsné tkaniny - Mountain Edition.

1994

Značka Vans se setkává s velkým zájmem klientů z Europy, proto se rozhodla rozšířit výrobu do jiných zemí a přenáší továrnu poza území USA. Je zahájeno projektování dalších unikátních modelů kecek, inspirujících milovníky pouliční módy 90. let.

Buty Vans

2016

50. výročí vzniku firmy a první obchodu v Anaheim. Vans zahajuje kampaň „The Story of Vans”, která láme rekordy sledovanosti. Rozšiřuje rovněž House of Vans, tvoříc další eventové prostory a uvádí roční kolekci Vans Pro Classics. Ta zahrnuje ty nejvíce kultovní modely obuvi z archívu, klasické kecky zmodernizované technologiemi a modely navrhnuty pouze a výhradně pro jízdy na skateboardu.

2017

Více jak 50. letá značka uvádí na trh voděodolný model All Weather MTW a navazuje spolupráci s projektem Karlem Lagerfeldem. Popularita módy 90. let pomáhá Vans návrat do obliby a opětovně se stát jednou z více žádaných značek. Oldschoolový design, to je neobvyklá inspirace pro mnoho generací, pro ty, kteří se zajímají jak o módu, tak i retro styl a sport. Dodnes se objevilo mnoho modelů, barevných verzí a kolaborací, které poskytnou možnost najít si něco pro sebe dokonce i těm nejvíce vybíravým.

1975

Od 1966 se Vansy potýkají s čím větší zájmem. Tyto nejvíce žádané boty v Kalifornii nosí prakticky všichni. Od milovníků módy a stylu, pohodlného oblékání se, až po milovníky skateboardingu. S myslí na tu poslední skupinu, značka uvedla model #95 inspirovaný Vans Authentic, dnes lépe známý jako Era. Navržený skateboardisty: Tony’ego Alva a Stacy’ego Peralta, díky širokému výběru vzorů a barev, polstrovanému svršku a designu, se stane hitem dekády.

Buty Vans Old Skool

1984-1988

Bohužel v roce 1984 firma podává žádost o ochranu před bankrotem. Přestože se jejich produkty prodávají dobře, nejsou schopni splatit dluhy. Během těchto let se Vans snaží zvládnout situaci, aby nevedla k úplnému úpadku. Paul se vrací do vedení společnosti a oznamuje, že značka musí snížit všechny náklady, aniž by došlo ke snížení kvality obuvi. Koncem roku 1988 splácí všechny dluhy a pomalu se vrací do zaběhnutých kolejí.

1993

Značka zahájila výrobu bot na snowboard.

1996

Vans a Supreme navazují dlouhodobou spolupráci a tvoří kolekce pod společnou značkou Old Skools. Vans sponzoruje inaugurační událost Triple Crown of Skateboarding.

1998

Značka otevírá venkovní krytý skatepark o rozloze 4300 metrů čtverečních v Orange v Kalifornii. Daniel Franck získává stříbrnou olympijskou medaili ve snowboardových botách Vans na olympijských hrách v Nagano.

2000

Vans zaznamenává další úspěch. Magazín „Forbes” dává značce titul jedné z nejlepších malých firem v USA.

2001

Značka asistuje při produkci filmu „Dogtown and Z-Boys”, který vypráví o počátku skateboarding a osobnostech, které se zapsala do historie tohoto sportu. Film získává cenu diváků a za nejlepší režii na filmovém festivalu Sundance.

2002

Otevírá se další skatepark, tentokrát v Orlando ve státě Florida.

2003

Značka uvádí na trhu kolekci Vault by Vans, která nabízí nadčasové modely propojující svět módy a design premium s klasickými stylem obuvi značky.

2004

Vans spouští internetový prodej a Vans Custom, čímž poskytuje zákazníkům možnost personalizace modelů prostřednictvím speciálního panelu. Každý může přizpůsobit populární model dle svých preferencí.

2005-2015

Značka rozšiřuje svůj vliv a tvoří nové kolekce, spolupráce a události, které spojují fanoušky pouliční módy a skateboardisty na celém světě. Vzniká rovněž House of Vans – první eventové prostory v Brooklynu podepsané logem značky. Během těchto let, s využitím vlajkových modelů, byly vytvořeny různé kolaborace, mimo jiné Vans x The Simpsons či opět Vans x Supreme s novými variacemi na téma Authentic.

 

[script]var $animation_elements = jQuery('.animacja');var $window = jQuery(window);function sprawdz_widok() { var window_height = $window.height(); var window_top_position = $window.scrollTop(); var window_bottom_position = (window_top_position + window_height); $.each($animation_elements, function() {var $element = jQuery(this);var element_height = $element.outerHeight();var element_top_position = $element.offset().top;var element_bottom_position = (element_top_position + element_height);if ((element_bottom_position >= window_top_position) && (element_top_position <= window_bottom_position)) {$element.addClass('widok');} else {$element.removeClass('widok');}});}$window.on('scroll resize', sprawdz_widok);$window.trigger('scroll');[/script]