Jak čistit boty od bláta? Praktické rady!

Co spojuje jarní tání, letní neočekávané lijáky, podzimní ponuré počasí a velmi mírnou zimu? Především jedna věc: ublácené boty. Takové nečistoty se mohou objevit bez ohledu na část roku – a proto je tak důležité vědět, co dělat! Přemýšlíte nad tím, jak vyčistit kecky? A možná jak odstranit skvrny od bláta z kožených bot? Ji nemusíte hledat rady a experimentovat - s našimi radami Vaše boty ihned získají lesk.

Péče o boty z textilního materiálu


Kecky, tenisky a plátěné sneakery, jsou obzvláště vystavené ušpinění – bez ohledu na to, jakou mají barvu. Ačkoli se říká, že boty s bílým svrškem se obtížně udržují čisté, ve skutečnosti jsou skvrny od bláta výrazně viditelné i na modelech v jiných barvách. Jak si s tím poradit? Především nedůvěřujte populárním radám z internetu a absolutně neházejte boty do pračky! Chemické prostředky v kombinaci s teplou vodou mohou způsobit, že lepidlo povolí a vysoké otáčky v bubnu pračky mohou mechanicky nenávratně obuv poškodit. Efekt? Čisté tenisky, které jsou vhodné… akorát tak do koše. Nedělejte jim to! Namísto riskovat, raději vsaďte na ostražitost. Čištění bot z textilního materiálu začněte vysušením bláta, a poté delikátně seškrábejte zaschlou vrstvu. Odstraňte také bláto z podrážky, tak, aby se nezačalo sypat během další etapy čištění. Následně připravte misku s vodou a přidejte do ní trochu mycího prostředku, například tekutého mýdla. Můžete rovněž užít speciální šampon na boty. Bavlněný hadřík nebo houbu namočte a vymáčkněte, tak, aby byl vlhký, ale nekapala z něj voda a delikátními pohyby potírejte svršek, dokud skvrna nezmizí. Nezapomínejte rovněž přetřít boky podrážky. Čisté boty odstavte na bezpečné místo, mimo dosah silných zdrojů světla či tepla a ponechte je uschnout. Pokud rovněž tkaničky jsou špinavé, vyvlečte je a vyčistěte. Můžete to udělat ručně nebo za pomocí obyčejného mýdla.

Lícová kůže

Kožené boty se prezentují se dokonale, bez ohledu na to, zda vsadíte na kůži přírodní či syntetickou. Abychom je zachovali v dobrém stavu, musíme o ně pečovat a čistit je s opatrností. Jak tedy odstranit bláto z kožených bot? V tomto případe se dokonale osvědčí rčení „lépe předcházet, nežli léčit”, protože čím rychleji nečistoty odstraníte, tím lépe. Obuv ze kůže je nejlépe čistit ihned, proto bude rozumné nosit s sebou měkké vlhké hadříky. S jejich pomocí můžete snadno a hlavně rychle vyčistit svršek bot. Jednak co když se o problému dozvíte až doma? Bez obav – i na takové situace se najde řešení. Především musíte pamatovat, že kožené boty nemají rádiy vodu a bláto, to není hlína, ale také písek a štěrk, které mohou svršku dopřát destruktivní peeling. Ostražitost je tedy základem! Začněte odstraněním nečistot z drážek dezénu a utřením podrážky. Následně kartáčem s měkkým vlasem delikátně očistěte zaschlou špínu a poté zbytek nečistot vyčistěte lehce zvlhčeným hadříkem. Na obzvláště odolné nečistoty můžete použít speciální prostředek na čištění kožených bot, jednak ve většině případů by měla stačit obyčejná voda s trochou mýdla - dávejte však pozor, aby nebyl svršek příliš mokrý! Čisté boty ponechte na prodyšném místě do vyschnutí. Nenechávejte boty blízko oken či radiátorů. Kůže nemá ráda výrazné světlo či vysoké teploty. Jakmile boty budou již čisté, nezapomeňte je naimpregnovat – to umožní ještě lépe ochránit svršek před poškozením, vlhkem a také blátem.

Vysoké nároky nubuku a semiše

A když ne lícová kůže, to jaká? Samozřejmě obuv z nubuku a semiše. Po botách vyrobených z těchto materiálů saháme velmi často, jednak tyto materiály jsou také velmi náchylné na ušpinění od bláta. Jak je odstranit, aby se naše oblíbené sneakery či bootsy prezentovaly dokonale? Především musíme pamatovat o tom, že nubuk a semiš mají své nároky. Vzhledem k jemné struktuře a konkrétněji charakteristickému chmýří na povrchu, je třeba se o něj starat s péčí a opatrností. Podobně jako lícová kůže, nemají tyto materiály vody, zato jsou vděčné za kartáčování. Co dělat v případě ušpinění blátem? Tak jako v případě plátěných tenisek, je nutno počkat až boty budou zcela suché. Následně je třeba vyčistit podrážku a kartáčem s měkkým vlasem odstranit zaschlé bláto. Pozůstalé skvrny můžeme vyčistit nanesením pěny pomocí houby na povrch svršku - čisticí prostředek musí být velmi delikátní - a poté pěnu lehce vklepat hadříkem. Ideálním a bezpečný řešením bude také užití speciální pěny či gelu. Samozřejmě je nutné tyto prostředky užívat shodně s instrukcemi výrobce a jestli jej užíváme na nový produkt, lépe prostředek otestovat na málo viditelném místě, abychom měli jistotu, že nás nečeká nepříjemné překvapení. Čisté boty odstavíme k vyschnutí, v tmavém a prodyšném místě, daleko od zdrojů tepla.