Jak vybrat boty na tělocvik?

Další rok školní již na obzoru? Nadešel čas si připravit školní výbavu! Ačkoliv knížky a sešity nakupujeme značně dříve, podobně jako penál a jiné školní pomůcky, mnohdy zcela zapomínáme na úbor pro tělesnou výchovu. Efekt? Dítě na první lekce vyráží v tom, co akorát máme po ruce. A to je chyba. Sice obyčejné bavlněné tričko a kalhoty si poradí během hodiny tělesné výchovy, jednak pokud jde o obuv, to je obtížnější záležitost, na kterou bychom měli více zaměřit svou pozornost. Boy na tělocvik by měly Vašemu juniorovi zajistit vše, co potřebuje.

Pro speciální účely

Každý rodič či opatrovník ví, že nalezení odpovídající obuvi na trénink pro dítě, je někdy hotová výzva. Z jedné strany boty musejí vyhovět potřebám juniora, z druhé musejí odpovídat nárokům, jaké nám klade škola. Jak tedy najít ideální obuv na tělocvik? Především musejí zajistit bezpečí a vyznačovat se univerzálností. Když si sami vybíráme sportovní aktivitu, které se chceme věnovat, můžeme jasně stanovat, co potřebujeme a na co musíme být připraveni. Každý sport má své nároky a naše bezpečí záleží právě od toho, co máme na nohou. V případě hodin tělesné výchovy ve škole je to komplikované, protože nevíme, co bude dítě daného dne dělat. Bude to basketbal, běh či fotbal? A možná ho dnes čeká gymnastika? Možností je mnoho. Právě proto obuv na tělocvik pro dítě by měla být především univerzální. Nemůže být příliš těžká, jednak na druhou stranu příliš lehká a křehká konstrukce zajistí, že boty se rozpadnou během jedné obzvláště intenzivní lekci. Jedno je jisté: hledáme model pro speciální účely, zde není prostor na kompromisy! Naštěstí značky známé na celém světě, takové jak jsou například adidas, Nike či Puma, se znají na věci. Hledajíc ideální sportovní obuv pro dítě se oplácí vsadit na mistry, kterým důvěřují profesionálové.

Pohodlí na prvním místě

Když hledáme boty na běhání, bez ohledu na věk myslíme na jedno: musejí garantovat komfort a bezpečí. Co to znamená v praxi? Abychom měli jistotu, že obě tyto přednosti budou zajištěné, měli bychom se zaměřit na dvě věci. První z nich je svršek. Ideálně, aby byl vyroben z prodyšné síťky, která dbá o odpovídající cirkulaci vzduchu, a to dokonce i během intenzivního tréninku. Dobré je, jestli mají rovněž elementy a zpevnění, které dodá celé konstrukci odolnost.

Takové boty pro děti má ve své nabídce značka Puma – vystačí se podívat například na runnery Wired JR, navrhnuty s myslí na velmi aktivní děti. Ne méně důležitá je jednak také podrážka. Měla by se vyznačovat značným odpružením, aby nebyly zatěžovány svaly a klouby. Touto vlastností se jistě vyznačují boty Nike Star Runner pro děti. Jejich podrážka je vyrobená z materiálu, který nejen tlumí otřesy, ale rovněž je velmi odolná a vydrží opravdu mnoho. Trvanlivost, která potěší nejen žáky, ale i rodiče, zajistí také dětské adidas Runfalcon, opravdová legenda mezi obuví na trénink.

Nezapomeňte na vhodně vybranou velikost

Vybrání dobrých bot – takových, které garantují pohodlí a bezpečí – to je jednak pouze polovina úspěchu. Proč? To tajemství znají všichni běžci: dokonce i ty nejlepší boty na trénink zklamou, jestli nevybereme odpovídající rozměr! Právě proto se oplácí obětovat více času na důkladné vyzkoušení bot a zvolit větší rozměr, nežli běžně nosíme. Rozdíl by neměl být příliš velký - maximálně jeden centimetr. Jinou možností je zkoušení obuvi večer anebo s užitím hrubé ponožky. Je to velmi důležité, protože ačkoliv to toho běžně v průběhu dne nevšímáme, během fyzické zátěže nohu lehce otéká. Boty pro dítě by neměly tlačit, ale na druhou stranu by také neměly být příliš volné, takže je nutné vybrat zlatý střed. Důležité je rovněž šněrování. Materiál nemůže být slizký, aby se tkaničky během pohybu nerozvazovaly.

Boty na tělocvik - nejen komfort

Otázka bezpečí je samozřejmě neobvykle důležitá, podobně tak jako pohodlí, jednak během výběru ideální obuvi na tělesnou výchovu pro dítě, je třeba brát v úvahu ještě několik drobností. Především musíme pamatovat na požadavky kladené školami, které se starají nejen o naše děti, ale také... o stav sportovních hal. Právě z tohoto důvodu ve většině škol není dovoleno nosit obuv s černou podrážkou, která dělá šmouhy. Je dobré ověřit, zda obuv, kterou jste pro své dítě vybrali, má světlou podrážku. Rovněž důležitý je vizuální vzhled obuvi. Děti, podobně jako dospělí, ses mnohem větší chutí hýbou, když se jim tréninkový outfit líbí. Naštěstí projektanti top značek berou pod úvahu rovněž gust mladých sportovních nadšenců, proto ve své nabídce mají modely, které padnou do gustu každému. Jak fanoušci klasiky, tak i milovníci novodobých řešení si jistě najdou něco pro sebe. Takto vybavený junior jistě pozitivně příjme jednu z nejdůležitějších životních lekcí – pohyb, to je zdraví… a skvělá zábavy!

Dětské běžecké boty

990

655

1290

892

790

465

1190

902

790

465

1190

902

1290

945

1290

892

790

650

890

712

790

465

1190

655

990

560

1390

990

1390

817

1290

711

1090

890

1090

990

1090

890

990

750

Dětské sálovky