Jak vysušit promočené boty? Přesvědčte si pár rad!

Vycházíte z domu za hezkého počasí, ale rychle se vracíte promočení do poslední nitky? Znáte to, že? Každého z nás alespoň jednou v životě zaskočil nečekaný déšť, který nám překřížil všechny naše plány. Co dělat v takové situaci? Záležitost zdá se být jednoduchá - oblečení rozvěsíme a obuv necháme uschnout při radiátoru... stop! Právě v tomto momentu mnozí z nás děláme chybu, která zkracuje životnost našeho oblíbeného modelu sneakersů či kecek. Zjistěte, jak správně vysušit promočené boty, abychom jim neuškodili. To rozhodně není tak zřejmé!

Letní obuv


Dokonce i ty nejodolnější boty zklamou, jestli o ně nebudeme dbát - tuto zásadu bychom si měli zapamatovat. Nejlepší materiál, vysoká jakost zpracování a logo známé značky toho příliš nezmůžou, když s nimi budeme zacházet nedbale – a tím právě pokládání jich poblíž rozpáleného pece nebo radiátoru. Proč? Canvas, textilní materiál či kůže (přírodní či syntetická) mají své požadavky a odolnost, tudíž vysoká teplota jim rozhodně neslouží. Právě proto rovněž není dobrým nápadem sušit boty fénem, což je jednou z častých rad. Nevěřte tomu! Proud horkého vzduchu může zdeformovat svršek nebo může v některých místech narušit lepidlo. Jak tedy správně vysušit boty? Jestli Vás během jara či léta zaskočí déšť, sáhněte po papírovém ručníku a vypleňte jím vnitřek bot – tak, aby svršek neměl šanci ztratit svůj původní tvaru. Můžete rovněž zvolit noviny, jednak dávejte si pozor na to, aby neměl barevný tisk. V opačném případě se inkoust vstřebá do podšívky a bude stále špinit Vaše nohy. Takto připravenou obuv odložte na teplé a prodyšné místo a počkejte, až bude suchá. Jestli model má tkaničky, je nutné je vyvést a nechat uschnout. Jazyk vysuňte tak, aby vzduch mohl proudit do vnitřku bot. Co dělat, jestli nemáte po ruce noviny ani papírové utěrky? Alternativou je rýže - stačí, ji nasypat do pytlíku a ten vložit dovnitř bot. Poté jen kontrolujte, zda zrna nejsou již vlhká a pokud ano, je třeba je vyměnit za nová.

Boty promočené od sněhu - jak je sušit?


Naše boty ohrožuje nejen déšť. Během pozdního podzimu a zimy jsou naše pohorky či bootsy jedním z nejčastějších problémů, způsobujících značné nepohodlí. Spojení vlhkosti a chladu nikdy není příjemné! Co dělat v takové situaci? Především musíte myslet na, že materiály, jako je lícová kůže, nubuk či semiš, ze který jsou boty na chladnější měsíce vyráběné nejčastěji, jsou dosti delikátními materiály. Mají své požadavky a preference a voda či vysoká teplota jim rozhodně neslouží! Jestli máte obuv z lícové kůže, začněte tím, že je otřete měkkým hadříkem. Boty ze semiše nebo nubuku delikátně vykartáčujte, čím odstraníte zaschlou špínu, písek či prach.

Následně udělejte přesně to samé jako v případě kecek nebo sneakerů - vyjměte tkaničky (jsou-li nějaké), vystrčte jazyk bot a vyplňte svršek pokrčenými papírovými ručníky nebo novinami. V případě bot z kůže jednak musíte dávat pozor, aby jste to nepřehnali – tyto materiály se mohou pod vlivem vlhkosti roztáhnout! Aby uniknout vzniku vyboulení nebo nevzhledného zvráštění, netlačte papír do vnitřku bot násilím, jednoduše dejte ho tolik, kolik je potřeba, aby obuv zachovala svůj tvar a pak je prostě nechte uschnout. Když už budou boty téměř suché, do svršku bot vložte napínáky - ideálně ty dřevěné, protože plast neabsorbuje vodu - nebo můžete užít pěnovou výplň. Díky nim svršek zachová svůj tvar a Vy nadále můžete těšit perfektním vzhledem svých oblíbených bot. Vysoké modely bot, jako jsou kozačky, sušte položené na boku - pouze díky tomu nevzniknou nevzhledné záhyby a vrásky. Dalším způsobem je pověšení obuvi, jednak v tom případě musíte být opatrní, aby klamerky nezanechaly charakteristický otlak. Když boty z kůže budou již suché, naimpregnujte je – to umožní je ochránit před dalším promočením.

Péče o obuv na trénink


Boty mohou promoknout ještě jiným způsobe – alespoň v tomto případě rozhodně často budou vlhké. Řeč je samozřejmě o tréninkových botách, které nosíme na běhání či v posilovně. I když takové modely mají zpravidla ventilované svršky vyrobené z prodyšných materiálů, pokud cvičíme opravdu intenzivně a ke všemu náhodou šlápneme do kaluže, může se stát, že se dovnitř dostane vlhkost. Co dělat v takové situaci? Především dbát o dobrou ventilaci. Rozhodně vyjměte tkaničky a vysuňte jazyk, aby byla zajištěna maximální prodyšnost. Neužívejte fén na vlasy či sušičku a rozhodně neponechávejte boty u radiátoru! Namísto toho je nechte jednoduše samovolně uschnout, ideálně přes celou noc. Samozřejmě vše závisí na podmínkách v bytě a stupni promočení, jednak velmi mokré boty mohou schnout dokonce až dvanáct hodin a je lepší tento proces neuspěchat. Chcete-li se o svršek bot starat a zachovat jeho tvar, můžete, stejně tak jako v případě jiných textilních bot, vložit dovnitř pokrčený papírový ručník, noviny nebo rýži.

Skvěle si poradí rovněž pytlík zeleného čaje anebo malý pytlík vyplněný jedlou sodou, což odstraní nepříjemný zápach z bot. Neobouvejte si boty, které nepříjemně páchnou anebo nejsou zcela suché – teplo Vašeho těla ve spojení s vlhkem, to ideální prostředí pro tvorbu bakterií, které je uvnitř bot začnou množit velmi rychle. Jestli víte, že máte před sebou trénink, raději si pořiďte druhé boty a ty první nechte zcela vyschnout. Díky tomu budete cvičit nejen efektivně, ale rovněž bezpečně.