Jaké materiál jsou nejlepší?

Je těžké se neztratit v množství označení, který se nacházejí na štítcích našeho oblíbeného oblečení. Bavlna, polyester, elastan... některé z těchto mohou vzbuzovat nedůvěru, koneckonců, znějí jako názvy chemických látek. Čím se charakterizují nejpopulárnější druhy materiálů a jak vybrat oblečení, které bude nejlépe odpovídat naším potřebám z hlediska složení?

Druh a vazba tkaniny


Nejprve musíme odlišit několik kategorií sloužících k popisu materiálů. Především se dělí na tkaniny (vytvořené v procesu tkaní; tento typ najdete například v košilích nebo džínách) a úplety (vytvořené v procesu pletení; používají se k výrobě např. čepic, svetrů nebo mikin).

Další dvě kategorie sloužící k popisu tkaniny, to je druh vláken a druh vazby. Druh vlákna nám říká o surovině, ze které materiál vznikl: může to být přírodní vlákno (tedy např. bavlna, vlna, len), umělé vlákno (vzniklé z chemického zpracování suroviny, která se přirozeně vyskytuje v přírodě (např. viskóza, lyocellu) nebo syntetické vlákno (vytvořené od počátku do konce člověkem, např. polyester, akryl, elastan). Druh vazby je způsob, jakým jsou vlákna látky se sebou propletena - např. džínovina, manšestr, satén, žakár.

Bavlna a vlna


Bavlna je nejpopulárnějším přirozenou surovinou využívanou v produkci oblečení. Tento materiál je prodyšný, takže je ideální během letních veder. Z druhé strany bývá náchylný k deformacím a při nasáknutí vlhkostí vysychá pomaleji, což není vždy komfortní, zejména během sportu. Tak samo je s to vlnou, která jednak má ohromnou přednost – skvěle udržuje teplo a současně umožní kůži dýchat. Je tedy nenahraditelná v případě zimních kabátů, šálu, čepic a rukavic.

Viskóza


To je materiál získaný z celulózových vláken pocházejících ze stromů. Je velmi lehký a příjemným v doteku, osvědčí se tedy v případě letních mikin či košil. Viskóza se dobře propojuje s jinými vlákny, takže ji často najdete ve směsi s polyesterem nebo bavlnou. Díky ní tuhé materiály nabírají měkkost a syntetické lépe propouštějí vzduch.

Elastan


Bývá označován také jako spandex. To právě příměs elastanu zajistí, že tkanina získá elastičnost a ideálně se přizpůsobí tvaru těla. Je těžké si bez něj představit legíny nebo sportovní podprsenky. Větší roztažitelnost tkaniny, to je také větší odolnost na deformování, proto elastan mnohdy vstupuje v duetu s bavlnou, což zvýší její odolnost.

Polyester


Má své odpůrce i příznivce, ale jedno je jisté – je to současně nejvíce populární materiál využívaný k produkci oblečení. Nepropouští vzduchu tak, jako přírodní materiály (bavlna, vlna, len). Jeho předností je jednak to, že rychle schne, a také je více odolný vůči odírání – osvědčí se tedy ve výrobě sportovního oblečení, určeného na trénink a do posilovny. Pro vyvážení negativního vlivu výroby tohoto materiálu na životní prostředí, vybírejte oblečení vyrobené z recyklovaného polyesteru (například legíny Adidas Leggings W Xpr 7/8).

Směsi materiálů


Řešením propojujícím v sobě přednosti několika typů materiálů, jsou tkaniny na bázi různých druhů vláken, například bavlny, polyesteru a elastanu. Bavlna má vliv na lepší prodyšnost vzduchu, polyester zpevní strukturu a elastan zajistí elastičnost. Takové složení najdete například v klasických legínách na trénink Nike Leggings Nike Sport Club. Dodatek vlny zajistí, že oblečeni bude lépe zadržovat teplo – najdete ho tedy v oblečení určené na zimu.

Každý druh materiálu má své vady a přednosti - nyní, kdy už je znáte, může nakupovat s větší svědomitostí. Nezapomeňte číst informace na štítcích a v popiscích produkt – díky tomu bude vědět, jak dbát o nové oblečeni a co můžete od tkaniny očekávat, ze které je oblečení vyrobené.