Na co pamatovat při výběru slunečních brýlí?

Sezona jaro-léto je již za dveřmi a Vy právě začínáte kompletovav nezbytné doplňky, které dodají Vašim stylizacím nejen módní looku, ale rovněž zajistí odpovídající ochranu mimo jiné před intenzivním UV zářením, které má nejen značný vliv na stav kůže, ale rovněž na zrak?

Mezi absolutně nezbytné doplňky (které v podstatě můžeme využít přes celý rok) patří bez pochyb sluneční brýle, jež při výběru konkrétního modelu by neměl být důležitý pouze jejich design. Na jaké vlastnosti bychom se měli při výběru slunečních brýlí zaměřit? V tomto článku Vám poskytneme pár rad, které Vám značně usnadní výběr ideálního modelu.

5 tipů, kterými byste se měli řídit při nákupu slunečních brýlí

Ačkoli se může zdát, že ve srovnání s oblečením, je nákup praktických, ale současně stylových doplňků dětinsky prosté a nevyžaduje příliš velkou filozofii, ve skutečnosti výběr slunečních brýlí není tak snadný. V tomto případě bychom se měli kromě estetiky zaměřit také na jiné vlastnosti, jako stupeň zabarvení čoček, polarizace, a také ochranný UV filtr.

1. Stupeň zatmavění

Pokud jste někdy řídili auto během ostrého slunce nebo jste byť jen procházeli během intenzivního UV záření, určitě víte, jak je to nepříjemné (a co je ještě horší) neustále mhouření očí a zakrývání si je rukou. To právě tehdy nám na pomoc přicházejí sluneční brýle, které díky odpovědně vybranému stupni zatmavění Vás jsou schopné ochránit dokonce před nejvíce intenzivním sluncem.

Jak vybrat odpovídající stupeň zatmavění? Konečné rozhodnutí by mělo záviset na tom, kde budete brýle používat - pokud hledáte model, který Vám bude sloužit pouze venku, můžete bez obav zvolit model s větším zatmavěním. Jednak pokud je plánujete používat venku i uvnitř, vyberte čočky s nižším stupněm tónování, které příliš neomezí Vaši viditelnost.

Zajímavým alternativním řešením, které je ceněné pro svou nepochybnou funkčnost, jsou sluneční brýle vybavené fotochromatickými čočkami, tedy čočkami, které v důsledku přímého kontaktu s UV paprsky mění svou barvu na tmavší a po vstupu do světlé místnosti automaticky mění barvu a stávají se průhledné.

2. UV filtr proti slunečnímu záření

Toto je další velmi důležitá otázka, která má značný dopad na komfort a bezpečí zraku. V důsledku přímého kontaktu s UV zářením musí lidský zrak čelit příliš světlému (až nepřirozenému) prostředí, které má na oči velmi negativní vliv. Díky brýlím vybaveným UV filtrem tento problém zcela zmizí - díky němu získají oči účinnou ochrannou bariéru a mohou si také užít dokonalou viditelnost (což ocení pravděpodobně každý čtenář tohoto článku).

Většina modelů slunečních brýlí jsou vybavené filtrem UV 400 (který odpovědně ochrání oči před škodlivým UV a UVB zářením), jednak za zmínku stojí fakt, že vliv na efektivitu působení filtrů mají rovněž kategorie. Můžeme je rozdělit až na 5:

  • kategorie 0 – propouští 80 – 100 % světla;
  • kategorie 1 – propouští 43 – 80 % světla;
  • kategorie 2 – propouští 18 – 43 % světla;
  • kategorie 3 – propouští 8 – 18 % světla;
  • kategorie 4 – propouští 3 – 8 % světla;

3. Polarizace

Tohoto typu funkční řešení je ceněné zejména těmi osobami, které mají citlivé oči, stejně jako těmi, kteří se denně pohybují z bodu A do bodu B autem, a ať se jim to líbí nebo ne, musejí se vypořádat se slunečním zářením odrážejícím se od karosérie projíždějících vozidel, které je téměř oslepující.

Mhouření očí, problémy s koncentrací a bezproblémovým řízením naštěstí můžeme minimalizovat právě použitím slunečních brýlí s polarizovanými čočkami. To právě čočky tohoto typu odpovědně eliminují veškeré (jako jsou například zaostřené světelné zdroje vytvářející zjednodušeně řečeno lesklou skvrnu) a propouštějí pouze jednoduché světlo, což znamená, že můžete jednou provždy zapomenout na do očí bijící světlo a současně si dopřát živé barvy.

4. Tvar obličeje a design brýlí

Tento bod je směřovaný na všechny osoby, které v otázce doplňků, jako jsou právě brýle sluneční, se volí řídit spíše klasickými zásadami, nežli současnou módou. Nelze popřít, že již neplatí doteď daná pravidla a aktuálně je hlavním trendem vyjadřovat svůj styl za pomocí oblečení a doplňků, které se nám nejvíce líbí. Okrouhlá tvář a malé brýle s okrouhlými skly inspirované módou hippies? V dnešní době je takové spojení rozhodně hot!

To samozřejmě neznamená, že bychom neměli vůbec brát v úvahu osvědčená řešení, která v případě nejpopulárnějších tvarů tváří jsou následující:

  • okrouhlý obličej: pěkný duet s takový tvarem obličeje stvoří brýle se zužujícími tvaru v dolní části (nejlépe udržované v tmavší barvě), a také nejžhavější nabídka posledních sezon, tedy model z ostrým hranami ala kočičí oko;
  • protáhlý obličej: v tomto případě se budou ideálně prezentovat jak brýle ve stylu oversize (například se zakřivenými rámečky na bocích), jak i klasické a vždy módní sluneční brýle aviator (pilotky).
  • oválná tvář: mnohými je tento tvar obličeje považován za perfektní o ideálních proporcích (ačkoliv to je samozřejmě otázka vkusu), jestli tedy máte právě takový tvar obličeje, máme pro Vás velmi dobrou informaci – oválnému obličeji pasuje doslova každý styl brýlí – od těch ve stylu vintage, přes pilotky, sportovní úzké brýle a čtvercové rámečky, až po ty velké ala „mouchy”.
  • čtvercová tvář: způsobem na zjemnění ostrých rysů tváře je výběr okrouhlých nebo oválných slunečních brýlí, které dodají tváři delikátnější výraz.

Končíc tento bod Vás musíme také upozornit na fakt, že při výběru konkrétního modelu slunečních brýlí je nezbytné se ujistit, zda Vám dobře sedí na obličej. Často se stává, že dokonce modely vybírané dle daného tvaru obličeje se sesunují z nosu, jsou posazené příliš vysoko nebo naopak příliš nízko v poměru k obočí a při každodenním používání jsou jednoduše velmi nepohodlné.

5. Jakost zpracování a použité materiály

Posledním aspektem, na který bychom měli brát zřetel při výběru konkrétního modelu slunečních je to, jak se prezentují svou jakostí zpracování. Jestli model, který Vám padnul do oka, je vyrobený z materiálů slabší jakosti, které dlouho nevydrží, vůbec ani nezvažujete jejich koupi. Namísto nich raději vyberte projekt, který je stvořený z kvalitního a trvanlivého plastu, jako jsou například dámské a pánské sluneční brýle Vans Spicoli 4 Shades – s takovým módním doplňkem máte streetwearový look přímo garantovaný.

Hledáte sluneční brýle ideální na blížící se novou sezonu? Prohlédněte si nabídku 50style!

Jestli si ceníte řešení, která v sobě propojují funkčnost, jakost a módní design, pak si jistě v nabídce našeho obchodu najdete alespoň jeden model slunečních brýlí, který splní všechny Vaše očekávání.

V bohatém sortimentu dámských a pánských projektů jsme pro Vás připravili nabídky od takových značek, jako jsou Vans a Oto, kde najdete nejen takové klasiky, jako jsou například okrouhlé brýle s tmavými rámky, ale rovněž vícebarevné sportovní brýle, brýle mouchy, a také ty reprezentující styl vintage. Přejeme vydařený lov! ☺